НЕДРИГАЙЛОВУ – 385 РОКІВ


У цьому місяці селищу Недригайлів виповнюється 385 років.
Засноване воно було у березні 1639 року.


До цього, тисячі років тому, у нашому краї були поселення і в часи мамонтів, і в період Київської Русі, але це було неподалік сучасного Недригайлова.
Для висновків, чи був тут, на місці сучасного Недригайлова, населений пункт до 17 століття, треба проводити археологічні розкопки в самому селищі. 15 років тому це планувалося, але не збулося.


Навпроти Недригайлова через річку Сулу в 14-17 століттях було городище Дригайлів, від якого і походить назва самого Недригайлова. Але це два різних населених пункти: городище Дригайлів – на правому березі Сули на околицях нинішнього с. Засулля, Недригайлів – поселення на лівому березі Сули, там, де і зараз.
На початку 17 ст. територія, де пізніше заснували Недригайлів, була безлюдною «сірою» зоною між Польщею та Московією. На неї претендували обидві сторони, які освоювали ці землі піратськими методами.
Заснуванням Недригайлова у 1634 році зайнялися польські урядники з Ромнів на чолі з Криштофом Сіножацьким. Він зібрав до 1000 людей і вже почав було споруджувати перші тимчасові будівлі, як втрутилася велика політика. Варшава і Москва переінакшили домовленості по спільних кордонах і восени Сіножацькому з Варшави наказали розібрати всі споруди і разом зі своїми людьми покинути ледь не заснований Недригайлів.
Потім п’ять років, до 1639 року, і далі територія майбутнього Недригайлова залишалася нічийною зоною, на яку претендували і піддані короля, і піддані царя.


І ось дочекавшись чергового зручного політичного моменту, поляки з Ромнів у березні 1639 року під проводом того ж Сіножацького здійснюють другий прихід на територію мвйбутнього Недригайлова, де і засновується тепер уже постійне поселення, якому виповнюється 385 років.
Із березня 1639 року поляками почав освоюватися і заселятися історичний центр селища Недригайлів. Це тоді була найбезпечніша територія, захищена з усіх боків річками та болотами.
Люди Сіножацького, поставивши там спочатку тимчасові курені для проживання, згодом навели містки і переправи, почали зводити міську стіну з частоколів, будинки, а через деякий час збудували навіть католицький костел…
Разом з тим, московських воєвод це неабияк зтривожило і вони прислали в Недригайлів невеликий військовий загін з вимогою до поляків залишити цю землю, яку вони вважали царевою.
Самого Криштофа Сіножацького на той час у Недригайлові не було.

Джерело: Голос Посулля

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *