Це стосується, як лікарів, так і всього медичного та обслуговуючого персоналу. У повідомленні йдеться, що протягом листопада та грудня працівники медичного закладу мають почергово «сходити» у відпустки за власний рахунок, пишуть Ромни24.
Аби прояснити ситуацію, журналісти звернулися за коментарем до головного лікаря КНП «Роменська ЦРЛ» Роменської міської ради Валентини Василівни Гунькової.
Вона підтвердила, що така ситуація справді є. І зазначила, що писати заяви на відпустку за власний рахунок працівників ніхто не змушує. Вони роблять це добровільно, оскільки так вирішив трудовий колектив, аби перечекати скрутні часи для медичного закладу.
«Хто бажає чи може, пише заяву на 3-5 днів. Вони самі пишуть заяви буквально пачками за власним бажанням…», – говорить Валентина Василівна.
Яка ж ситуація в Роменській ЦРЛ змусила персонал йти у неоплачувану відпустку?
Як розповіла головна лікарка, проблема виникла із виплатами зарплат медичному персоналу через те, що Національна служба здоров’я України (далі – НСЗУ) змінила тарифи на поліклініку. Фактично – не вистачає коштів, аби виплатити повноцінні зарплати всьому персоналу до кінця року. Плюс – дати аванс за січень наступного.
За словами Валентини Гунькової, для виходу з положення трудовому колективу було запропоновано три варіанти: зменшити зарплати до рівня 2022 року, скоротити мінімум 70 посад або ж – йти у відпустки за власний рахунок. Колектив обрав третій варіант.
«Буквально за день до повномасштабного вторгнення колектив прийняв свій трудовий договір і свою тарифну сітку. У середньому ми не відступали від Постанови Кабінету Міністрів України (мова йде про підняття зарплат медикам) і до сьогоднішнього дня платимо лікарям мінімально 20 тис. грн, а медсестрам – 13,5 тис. грн», – говорить Валентина Гунькова.
Також, за її словами, трудовий договір можна змінити – відповідно зменшити ці ставки, щоб вистачило грошей на зарплату всім.
«Я їм сказала, або ми повертаємося до ставок 22-го року. А ми можемо це зробити. Бо на період військового стану маємо право не виконувати Постанову Кабінету Міністрів України і не платить 20 і 13,5 тис грн. Але всі одноголосно на підсумковій медичній раді сказали: «Ні, давайте ми всі разом підставимо плече зараз. А далі будемо бачить, як складатимуться обставини»… А ні – то поліклініка буде платною послугою. Але ж треба розуміти, який зараз соціальний статус нашого населення…», – пояснює головна лікарка.
Вона говорить, аби ситуація стабілізувалася, потрібно близько півтора місяці.
«Треба просто перечекати ситуацію, коли підуть нові договори з НЦЗУ. Бо змінені тарифні ставки, змінені глобальні ставки у відсотковому відношенні. Поліклініку так взагалі хоч закривай…», – говорить вона.
Головна лікарка Роменської ЦРЛ зазначає, що багато медичних закладів, які також зіткнулися з цією проблемою, повернулися до рівня зарплат 2022 року. У Роменській ЦРЛ – зберегли і рівень зарплат, і весь персонал, обравши інший шлях – відпустки за власний рахунок.